تاریخ دقیق سپندارمذگان سال 92 | بروز وب | اخبار جدید, مدل جدید لباس, سیو و کرک بازی, دانلود موزیک جدید
بروزترین:

تاریخ دقیق سپندارمذگان سال 92

تاریخ دقیق سپندارمذگان سال 92 را در این پست ار بروز وب بر اساس سایت تقویم ملی سال ۱۳۹۲ سه شنبه 29 بهمن 92 برابر است با جشن سپندارمذگان سال 92 [ 18 February ] همچنین در ادامه تاریخچه جشن سپندارمذگان را به طور خلاصه برای شما عزیزان قرار داده ایم.

sms-spndarmzgan-92

اسفندگان (سپندارمذگان) یا جشن مردگیران یکی از جشن‌های ایرانی است که در روز 29 بهمن برابر با روز اسپندامزد در اسفند ماه از گاهشمار زرتشتی که روز پنجم از اسفند ماه زرتشتی نیز است بر‌گزار می‌شود.

ابوریحان بیرونی در آثارالباقیه آورده‌است که ایرانیان باستان روز پنجم اسفند را روز بزرگداشت زن و زمین می‌دانستند. اگرچه منابع کهن از جمله ابوریحان این جشن را در روز پنجم اسفند ذکر کرده‌اند. ولی با توجه به تغییر ساختار تقویم ایرانی در زمان خیام که پس از ابوریحان می‌زیست، و سی و یک روزه شدن شش ماه نخست سال در گاهشماری ایرانی، تاریخ ذکر شده در منابع کهن را باید به روز رسانی کرد. امروز زرتشتیان ایران آنرا در روز اسفند (سپندارمذ – پنجمین روز) از ماه اسفند (سپندارمذ) برابر با پنج اسفند در گاهشماری خورشیدی امروزین بر‌گزار می‌کنند.

این رسم هنوز در برخی از مناطق ایران که مردم مسلمان هستند نیز به بادگار مانده است. روستای پندر از توابع استان یزد یکی از این اماکن هست.

منبع : بروز وب

به اشتراک بگذاریدShare on Google+Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInDigg thisShare on StumbleUponEmail this to someone

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*